top of page
Search
  • Writer's picturePatrycja Kopiec

ORGANIC LANGUAGE LEARNING

Updated: Jan 6, 2023

ORGANIC LANGUAGE LEARNING łączy w sobie to, co mamy najlepszego w 21 wieku.


Nowoczesne technologie ułatwiły przekazywanie informacji i dostęp do wiedzy. Nowe odkrycia neuronauki dotyczące działania mózgu pokazały, jak i kiedy uczymy się najefektywniej. Obaliły przy tym stare schematy szkolne, pokazując ich zawodność, a wręcz szkodliwość, dotyczącą nie tylko procesu uczenia się ale również naszej psychiki i dobrego samopoczucia. Kształtuje się pewien nurt w edukacji i szkoleniach, którego jestem entuzjastką, dbający o to, abyśmy uczyli się w sposób ‘przyjazny’ dla naszego mózgu, w sposób dla siebie naturalny, wrodzony, indywidualny, generujący dobre emocje. (Czyli tak jak nam pasuje, a nie tak, jak pani w szkole ‘kazała’. ‘Kazała’ – słyszysz jak to brzmi?) Wszak nie ma dwóch jednakowych mózgów. Są unikalne jak płatki śniegu, powiedział David Eagleman. Albo jak linie papilarne. Wiem, na pewno śmiejesz się z wtrącenia cytatu z Eaglemana. I masz rację. Jestem coachem neuro-językowym, a każdy coach musi co jakiś czas rzucić cytatem, to silniejsze od nas. Jeśli ta urocza prawda cię rozbawiła, o to chodzi. Ma być fajnie. Jak nie rozbawiła, to hmm, będę jeszcze próbowała. Ale nie oczekuj cudów, Abelard jest tylko jeden.

Wracając do wątku, indywidualizacja jest kluczowa dla ORGANIC LANGUAGE LEARNING. To truizm i banał, że co dobre dla mnie, niekoniecznie jest dobre dla ciebie. Niby nasze mózgi funkcjonują według takich samych schematów, a jednak różnie, indywidualnie. To mój ulubiony paradoks ludzkości – jesteśmy różni i tacy sami równocześnie. Dlatego jako ludzkość wypracowaliśmy pewne efektywne techniki uczenia się, które każdy może przepuścić przez własne filtry i dopasować do siebie. W sposób naturalny, zdrowy, przyjemny. To jak ze zdrowym, organicznym jedzeniem – jest nieprzetworzonym darem natury, bez szkodliwych dodatków, bez negatywnego wpływu na twój organizm (chyba, że jesteś hardkorem i wsuniesz w lesie jakieś trujące zioło, jak bohater Into the wild). Takim, który raczej daje wolność, niż w sposób szkolny ogranicza i terroryzuje. Terror już był, teraz wolność. Dlatego nazwałam taki sposób przyswajania wiedzy organicznym.

Jestem przekonana, podobnie jak wielu neuronaukowców i neuropsychologów, że cały potencjał potrzebny nam do efektywnego przyswajania wiedzy mamy w sobie, niejako z natury, w standardzie, w ustawieniach. Ale najczęściej jesteśmy go tak nieświadomi, że ktoś nam go musi pomóc odkryć, na nowo pokazać. Jak wiele innych takich potencjałów, również ten jest często głęboko stłumiony przez na wskroś opresyjny system edukacji, w którym się wychowaliśmy. A który powstał jakieś 200 lat temu, w Prusach, tak naprawdę wcale nie po to, by edukować. Ale to już temat na osobną dyskusję.


ORGANIC LANGUAGE LEARNING łączy w sobie najważniejsze elementy efektywnego uczenia się języków w 21 wieku:


TECHNOLOGY BACKUP

pełne wykorzystanie nowoczesnych technologii, programów komputerowych i ich algorytmów, które ułatwiają i systematyzują proces uczenia się oraz umożliwiają jego indywidualizację, uwzględniając osobisty styl uczenia się Klientów i dopasowując się do rytmu ich pracy.


NEUROSCIENCE BASE

wykorzystanie najnowszej wiedzy z dziedziny neurobiologii, mówiącej o działaniu ludzkiego mózgu, sposobie przetwarzania informacji, procesach poznawczych, indywidualnych preferencjach mózgu;

uczenie się z wykorzystaniem tej wiedzy jest ‘brain-friendly’, przyjazne dla naszego mózgu


MEMORY TOOLS: MNEMONICS & DUAL CODING

- podniesienie wydajności własnej pamięci: wykorzystanie technik pamięciowych (Mnemonics), czyli efektywnych metod zapamiętywania informacji (co bardzo przydaje się również poza nauką języków)

- łatwiejsze zapamiętywanie dzięki odpowiedniemu zapisowi informacji, tj. robieniu notatek w sposób słowny i graficzny (Dual Coding), co synchronizuje działanie obu półkul mózgu


COACHING TECHNIQUES (Nuerolanguage Coaching®)

wykorzystanie technik coachingowych w uczeniu języków, co zapewnia utrzymanie motywacji, indywidualizację celów nauki oraz monitorowania postępów;

dzięki pracy z wykwalifikowanym coachem językowym Klient/Klientka ma pełną kontrolę nad własnym procesem uczenia się i możliwość wprowadzania modyfikacji na każdym etapie procesu


PSYCHOLOGY OF EMOTIONS (Behavioural Neuroscience & Affectvity)

W uczeniu się jest więcej psychologii, niż moglibyśmy podejrzewać. Nikt z nas nie jest maszyną, jesteśmy wysoce emocjonalni, na szczęście.

Kolejny element skutecznej nauki to wykorzystanie wiedzy o najważniejszym, zdaniem współczesnych naukowców, a jak dotąd całkowicie lekceważonym, czynniku wpływającym na efektywność uczenia się – o emocjach.

Emocje warunkują sukces lub porażkę mózgu w uczeniu się. W szkole były raczej negatywne. Dziś możemy odwrócić ten proces, porzucić szkodliwe schematy i cieszyć się nauką oraz wykorzystywać pozytywne hormony (neuroprzekaźniki w mózgu, jak dopamina, serotonina, oksytocyna, nawet adrenalina, choć nie nazwalibyśmy jej pozytywną) do podkręcenia efektywności procesu uczenia się. I do tego, żeby po prostu było fajnie.

Dzięki psychologii możemy poznać własne preferencje komunikacyjne wynikające z naszej osobowości, które mają wpływ na sposób, w jaki się uczymy języka i w jaki się nim komunikujemy. Wykorzystuję tu m.in. wiedzę o tzw. kolorach osobowości w oparciu o podział Junga.

Z wykorzystaniem wiedzy psychologicznej możemy likwidować przeszkody i trudności w przyswajaniu nowego języka. Umożliwia ona zidentyfikowanie tzw. stresorów, czyli naszych blokad i lęków związanych z językiem 'obcym', obawą przed mówieniem, itp. Wraz z coachingiem, wiedza ta umożliwia pracę nad stresorami i daje narzędzia do ich przezwyciężenia. Uczy także właściwego podejścia do popełniania błędów – widzi błąd jako jedyną szansę na postęp i porównuje naukę języka do treningu na siłowni.

Stąd nazwa takiego podejścia do uczenia się, wykorzystującego neuronaukową wiedzę o naszym mózgu i emocjach - ‘brain-friendly’, przyjazne dla mózgu.


Te wszystkie elementy składowe, powiązane z sobą i przenikające się nawzajem, tworzą styl uczenia się, który jest bardzo ‘organiczny’, bliski naturze naszego własnego umysłu. Jak organiczne jedzenie albo ubranie - nieprzetworzony (w uczeniu – nieudziwniony zbytecznymi technikami czy tzw. ‘czarną pedagogiką’), zdrowy, przyjazny dla ciebie i twojego mózgu.


Coraz więcej świadomych ludzi idzie w stronę takiego organicznego stylu życia. Wykorzystując najnowsze zdobycze techniki w dobrych celach i zbliżając się do natury, wracając do pełniejszego życia w zgodzie z sobą. Taki organiczny styl przekłada się również na przyjemne uczenie się, po swojemu, przyjaźnie dla mózgu – i to proponuję w Organic Language Learning. Użyteczne technologie, mądrość neuronauki, narzędzia dla pamięci, techniki coachingowe i psychologia emocji. Wypróbuj, sprawdź, korzystaj, ciesz się uczeniem. Jak to mówią, you’re welcome. 😊60 views0 comments

Commenti


bottom of page